.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 7 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

 

Komentáře
ke článku: 55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin
(ze dne 30.07.2012, autor článku: Histes)

Jméno (přezdívka): 
E-mail: 
Titulek: 
Čarodějnice létá na: 
(Ochrana proti spamu
doplňte slovo do pole)
 


zbývá znaků:   zapsáno znaků:

    

V rámci komentářů nelze používat HTML tagy.

Pro vložení tučného textu, hyperlinku nebo e-mailové adresy využijte následující značky:
[b]tučné[/b], [odkaz]www.domeny.cz[/odkaz], [email]jmeno@domena.cz[/email]

S vložením komentáře souhlasíte s našimi podmínkami

************** * **************

55. Bezručova Opava: SVĚTLA RAMP - Charlie Chaplin

A máme tady další projekci v rámci festivalu Bezručova Opava. Dne 17. září v kině Mír Opava se odpromítá původní 35mm kopie filmu Světla ramp Charlieho Chaplina. Více o filmu a projekci uvnitř článku.

svetlaramp.jpgAčkoli si Charlie Chaplin zahrál ještě hlavní roli ve filmu Král v New Yorku, je role stárnoucího komika Calvera jeho hereckým nekrologem. Ve Světle ramp pohasíná stará hvězda, kterou už nikdo nechce, vyšla z módy a odmítá přijít do nové doby s novým stylem. Calvero chce zůstat svůj a stále, byť už podlomeně, věří, že ještě jednou lidi rozesměje a bude poctěn dlouhým potleskem.

Nic naplat, éra němého filmu je dávno tatam a groteskní výstupy, u kterých se lidé dříve dusili smíchy, prolíná ticho a rozhořčené publikum.

Jak už je pro Chaplina typické, nebyl by to jeho film, aby v něm nesehrála roli krásná marodná dívka, pro jejíž blaho je hlavní představitel ochoten obětovat své pohodlí, zaběhané pořádky i veškeré své peníze. Zase je zde touha poznávat různá prostředí (Chaplinovo tuláctví), pomoci těm, kteří jsou v nouzi a nechat se nabíjet novými krásami i za cenu riskování osudu svého vlastního života. A odmítat jakoukoli odplatu a pomoc z druhé strany, přestože by všichni u promítacího plátna tak chtěli, aby už Chaplin akceptoval lásku a naplnil, co je naplnit třeba. Tím napíná a doslova i upne dnešního diváka.

Tak jako se stane Monsieur Verdoux podvodníkem, jen aby uživil své děti a ženu na vozíku, tak i ve Světle ramp zachraňuje mladičkou tanečnici od sebevraždy, aby se jej jednou snažila zachránit ona.

Filmem se Chaplin také vyrovnává s předsudky společnosti a předsudky vlastními. Může stárnoucí komik a možná i alkoholik žít s krásnou a mladou baletkou? Zaslouží si to ještě vůbec? A neměl by tu dívku opustit, aby si našla někoho věkem k sobě rovného?

Kombinací zvukového filmu a grotesky, kontrastem dvou filmových ér mohou Světla ramp připomenout letošní filmový trhák – The Artist. Ovšem The Artist jedna zásadní věc chybí – Charlie Chaplin. Renesanční člověk, který si sám napsal scénář, hudbu, film zprodukoval, zaplatil a ještě si v něm zahrál hlavní roli o tom, že každá sláva jednoho dne opadne a přijde čas zapomnění. Jako se to stalo i Chaplinovi, jehož po filmu Monsieur Verdoux už nepustili zpět do USA pro podezření, že je komunistický agent. S Amerikou si to Chaplin vypořádal svým posledním filmem, ve kterém ještě hrál hlavní roli – Král v New-Yorku.

Průvodní text: Richard Vacula

 

Teď už snad jen pár zajímavostí a ohlasů z ČSFD:

- Jako svého partnera si Chaplin nevybral žádného pouhého nahrávače, ale svého největšího souputníka z němé éry – Bustera Keatona.

-         Tento film musí vidět každý Chaplinův milovník. Co na jevišti předváděl ještě jako bělovlasý pán je neuvěřitelné!

-         Děti, které vidíme v první scéně filmu jsou Chaplinovy vlastní.

-         Scéna z blešího cirkusu se objevila poprvé v Chaplinovu filmu Profesor z roku 1919.

 

Filmová kopie

Bude se promítat původní 35mm barrandovská kopie z 50 let v originálním znění s českými titulky. Tedy v maximálním možném rozlišení, kterému se žádná digitální projekce z Blu-ray či DVD nevyrovná, kopie byla vyrobena ještě analogově a kontaktně z původního negativu s doleptáváním titulků ve filmových laboratořích Barrandov. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz