.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červen  >>
PoÚtStČtSoNe
     1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30

 .: Online
Stránku si právě čte 8 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Japonské toulky 7. část - STUDIO GHIBLI (Hayao Miyazaki - Princezna Mononoke)

Epona - Zajímavosti - 03. 08. 2008 - 6702 přečtení

Mé nejoblíbenější anime.

Hayao MIYAZAKI
portrait_new.jpg

Fenomenální režisér a mangaka, Miyazaki přišel na svět v Tokiu, 5.1. 1941. Díky talentované kresbě a nedozírné imaginaci si brzy vysloužil ostruhy ve filmařské branži. Jeho osobnost se stala zárukou kvalitní techniky mistra. Přestože od roku 1998 několikrát zvažoval profesní důchod, odolal pokušení a pln nového nadšení předvedl, že nepatří do starého železa.

V prvopočátcích kariérního růstu, nasměrovalo Miyazakiho kroky osudové setkání s Isao Takahata v Toei Dóga. Stali se přáteli a společně vybudovali úspěšnou společnost GHIBLI, která nejenže oba zajistila na stáří, především připravila nesmrtelnou půdu jejich jménům.

Miyazakiho filmy se vyznačují typickými prvky, jako je přítomnost nejrůznějších létajících strojů, jichž je autor zarytý fanda, a ženské pohlaví hlavního hrdiny, respektive hrdinky. Mladé dívky s neutuchající životní energií, odvážnou jiskřící duší a jemnými rysy jakoby vyjadřovaly citovou polohu filmu už jen svou povahou a vzezřením.

Výjimečným umělcem je Miyazaki především díky své fantazii. Popustí - li její stavidlo, výletník ve světě mluvících démonů, čarodějů, nebo slečen, kterým sukně v žádném případě nebrání emancipaci, propluje hladce a bez jediného škrábnutí. Unesen nádherou epické Mononoke, ve smyčce houslových tónů Totora, sedlinou vzpomínek chodícího zámku či chrochtavým prožitkem tříštivé hostiny, nebude chtít nalézt cestu zpátky.

Nausicaa2cover.jpg

Filmy (z nejznámějších):

Nausicaa of the Valley of the Wind (1984) / Nausicaa z Větrného údolí
Laputa-castle in the sky(1987) /Laputa - zámek v oblacích
Porco Rosso (1992)
My Neighbor Totoro (1993) / Můj soused Totoro
Kiki's Delivery Service (1998) / Doručovatelská služba slečny Kiki
Princess Mononoke (1999) / Princezna Mononoke
Spirited Away (2002) / Cesta do fantasie
Howl's Moving Castle (2005) / Zámek v oblacích

 

Princezna Mononoke
ashitakan 3.jpg

Naděje kmenu, Ashitaka, následník téměř vyvražděného rodu Emishi, zachrání tři mladé vesničanky ze spárů pološíleného lesního boha - kance, který stravován železnou kulí, podlehne temnotě, přítomné v každé bytosti, a stane se démonem. Skrze zranění na paži je princ proklet a cesta za uzdravením vede mezi hvozdy hluboké a temné, kde žije Duch lesa.

Při svém putování potkává lady Eboshi, vůdkyni železné osady. Ona a její lid dlouhodobě čelí útokům vlčí bohyně Moro, dvou obrovských štěňat a lidské dívky jménem Mononoke. Adoptivní matka Moro ji vychovala v úctě k lesu, již lidé z železné osady nejsou schopni, a proto neváhají těžit rudu všude, kam jen chtivé prsty dosáhnou.

eboshi a mononoke.jpg

Lítý boj mezi znesvářenými stranami je nevyhnutelný. Nic na světě však není tak černobílé, aby právo náleželo jedněm a druhým bylo upřeno.
Je - li osvobození ženy matky, hospodyně či zmírnění utrpení nešťastníků, stižených leprou, ospravedlnitelnou záminkou kruté bitvy mezi osadou a lesem, je stejně tak správný boj za zachování řádu přírody a domova, jak ho znají ti, kdo jsou jeho obyvateli.

Ashitaka je vržen do nenávistí zvířeného dění, které chrlí špínu a hnus jako zdivočelý pes pěnu od úst. Mírumilovný Duch lesa je zabit a řád přírody se ocitá na převažujících vážkách, hrozící převrhnout puklou rovnováhu na průmysl, pokrok, lidskou rasu.

 

duch lesa.jpg

 

Kam až člověk dokáže zajít, aby mohl ovládat, vnucovat a lámat běh událostí? Tuhle a mnohé další otázky pokládá divákům vůbec jediné filmové eko fantasy na světě. Výjimečný děj názorně ukazuje, že není možné znásilňovat přírodu pro vlastní potěšení, neboť jsme její součástí a ničíme tak jen sami sebe. Platí, že každá akce vyvolá reakci a staneme - li se majetnickými sobci, jsme příliš malí, abychom tuhle válku dokázali vyhrát.

Snímek zařazený do encyklopedie 100 slavných filmů světové kinematografie je možno nalézt s českým dabingem v regálech videopůjčoven. Nic však nenasvědčuje, že by byl vnímán jako něco víc, než kreslený film pro děti. Mýlka, která od dob zlatých časů Walt Disney utvořila fámu, že kreslené je automaticky dětské. Dovolím si však poznamenat, že složité poselství Princezny Mononoke dostatečně zaměstná myšlenkami dospělého a dítěti by nedalo nejmenší možnost vzít si z něj více, než několik roztomilých zvířátek a dívku, co si říká princezna. Přitom dokonalá symfonie obrazu, zvuku a děje je labužnickým zážitkem nejenom pro gurmány anime.


Trailer: mononoke hime

Ukázka z filmu: mononoke hime

Hudební doprovod: eminence orchestra

 

 
Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 02.08.2008 16:42:07     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Pokračují Tvé "Japonské toulky...", velmi dobrá práce o anime, myslím, že ti, co mají o tento žánr zájem, z něj jistě čerpají mnohé cenné věci a získávají tak ucelený přehled.
Určitě si rádi přečtou i ti, co zatím o anime příliš nevědí a chtěli by se s ním střetávat častěji, tzn. rádi získají nové poznatky a tento seriál je psán jakoby právě pro ně.

  
Komentář ze dne: 09.08.2008 14:15:04     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - milan (@)
Titulek: Re:
Vyjjímečně souhlasím. Opravdu velmi dobrá práce!

Komentář ze dne: 03.09.2008 11:07:15     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Gabrielle Taroka (@)
Titulek:
Po dlouhé době mé nepřítomnosti zde jsem se konečně k tvým článkům dostala musím říct, že jsem nebyla ani překvapená. Nutno však podotknout, že to bylo díky tomu, že jsem očekávala naprosto vyšperkovanou, tématicky zaměřenou práci, která dokáže člověka zaujmout. Zklamaná jsem rozhodně nebyla. Tvé články jsou nejen zajímavý nápad a dokonalé obohacení těchto stránek, ale také by měly člověku rozšířit obzor dál, než za hranice obívacího pokoje a gauče s televizí Nova. Líbí se mi, jak pracuješ s příběhovým vyjasněním popisovaných filmů či seriálů a oceňuji i tvůj nadhled na věc. Radikálnost, kterou v tom občas pocítím, také znám. Dáváš tím, alespoň najevo, že nejsi člověk, jnež podlehne komerčním výplodům, schopný rozbořit zakořeněnné předsudky. Dale je vidět, že dokážeš pracovat s obsáhlým materiálem, který se docela těžko shání. Doufám, že se k tomuto článku dostane víc čtenářů. Jsem si jistá, že manga i anime dokáží zaujmout a potěšit nejedno srdce ;-)
Doufám, že se dočkám brzy dalších ...

  
Komentář ze dne: 03.09.2008 11:32:41     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - epona (@)
Titulek: Re:
Díky:) Dobrá souhra, akorát jsem dneska k jedné ranní dodělala článek o Nabari no ou, jak sem ti to doporučovala:)

    
Komentář ze dne: 05.09.2008 10:42:06     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Gabrielle Taroka (@)
Titulek: Re: Re:
Tak to je skvělé. už se těším, až si ho přečtu. jsem se na to koukala a vypadá to moc zajímavě, hned jak bude trocha času, vím, co mám dělat ;-) .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz