.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Duben  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30      

 .: Online
Stránku si právě čtou 3 lidé.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice 2006 - stavba výrobku

Histes - Elektrotechnika - 19. 07. 2006 - 5968 přečtení

stenice4_maly.jpgCo se tento rok bude stavět? Bude mi to fungovat? Pokazí se mi pájka? Bože jen to ne. Snad jsem si nic nezapomněl. To jsou asi otázky před disciplínou nejvíce bodovanou - Soutěžní výrobek stavěný na místě.Podle kategorií jsou přiděleny i stavebnice. Ž1 do dvanácti let stavěla stroboskop s modrou LED diodou. Dodaná stavebnice byla z vlastní olomoucké produkce. Návod brzy dodáme.

Ž2 do 16 let stavěla SMD bezdrátový mikrofon. Pájení novodobých SMD součástek daly dětem zabrat, ale i přesto nefungovala jen jedna stavebnice. Nachystala a dodala za výrobní náklady společnost TIPA. Jelikož na tuto stavebnici (jako jedinou) neplatí informační embargo, naleznete návod v PDF na adrese www.postreh.com/stavebnice/PT015.pdf.

A ti nejstarší a nejmoudřejší, emkaři do devatenácti let se vrhli na funkční generátor stavebnicové velmoci jménem Elektronika Zdeněk Krčmář. Byly zde spekulace, že Ž2 to měla těžší než kategorie M, ale to nakonec vyvrátil jak čas stavby, tak poměr nefunkčních výrobků mezi oběma kategoriemi. Schéma zapojení nemohu zveřejnit, firemní dokumentace není určena k veřejnému šíření.

Co stavba obnáší
Samotná konstrukce je náročná na vzručnost a trpělivost. Kdo postrádá cit pro pájení a nerozumí si s cínem a kalafunou, na Mistrovství republiky se ani nedostane. Proto jsme zde byli svědky různých vylepšováků pro různé etapy stavby. Na čem soutěžící nejčastěji vyhoří je to, že neumějí, jak říká Franta Lupač, číst. Nepřečtou si návod, kde je uvedena důležitá informace, že při návrhu plošného spoje udělal tvůrce chybu a potisk součástek zcela nesedí. Pak se pochopitelně divíte proč to nedělá buď nic, nebo vysílá kouřové signály. Takový případ se na celostátním kole pochopitelně nesmí vyskytnout a stavebnice jsou předem postaveny a ověřeny, zda jsou v návodech odlišnosti, či nesprávné informace. Ale nemusí to být jen poznámky ke změnám v osazení či hodnot součástek, ale také určitá doporučení. Studenti stavějící SMD štěnici si povětšinou zapomněli přečíst, že vývody dodaného trimru je lepší před osazením zkrátit. Čistě z estetického ale i konstrukčního hlediska - menší možnost požkození při zavadění o jiný předmět. Kdo nemá ani estetické cítění, trpělivost a ještě ke všemu neumí číst, dopadne špatně.

Před startem disciplíny si všichni vytáhnou své vybavení. Většinou je to pájka, cín, kalafuna, kleště štípací, lak, ředidlo a štětec. Kdo má víc, má se líp. Ale každý je zvyklý na jiný styl a to může být občas při hodnocení obtíž. (Například moje umístění diod a odporů tři  milimetry nad desku plošného spoje). Ovšem při pochybnostech o hodnocení je zde možnost protestovat, s padesátikorunou v ruce.

Nejlepší je asi začít propojkami, pak pokračovat odpory, kondenzátory, až nakonec citlivé obvody. Někdo nejdříve vše nastrká do spoje a pak pájí hromadně, jiný pokračuje součástkou po součástce. Během celé stavby panuje klid a kolem vane nervozita. Stihnu či nestihnu... Bude to fungovat, něco pokazím, odlepí se mi plošňák.. Kdo ví.

Když je vše zapájeno, je třeba ještě něčím trumfnout soupeře. A to estetikou. Co pokazím zapatláním kalafuny, spraví líh či ředidlo. Ztracený lesk dodá lak a kleště srovnají všechny součástky. Je třeba být co nejlepší, být co nejlépe ohodnocen.

Kde ztratím body
Tak možností je spousta. To čeho se všichni obávají je nefunkčnost. Naprosto caput stavebnice je ochuzena o třicet bodů z celkových šedesáti. Když nejsou všechny součástky stejně zarovnány, nejsou ohýbány jejich vývody do pravých úhlů, nebo orientace čárových kódů a textových popisků není jednotná, ztrácíte opět body. Hodnotí se rovněž pájení - lesk, množství cínu, jeho rozlévání. Kdo má kažou součástku jinak vysoko uchycenou, zešikma, nebo mu chybí kus cesty na plošném spoji, radovat se z ohodnocení rovněž nebude.

Ano, mít plný počet bodů je pekelně těžké a mnohdy záleží i na prvním dojmu při prohlédnutí u porotce. Tak bacha, myjte si zuby, protože přes jejich smrad se hezké povaze nedoberete. :). Kdo mi půjčí žvýkačku?

Vychytávky
Některý vychytávky pro stavbu mě doslova pobavily. Ale vlastní styl rovná se jedinečnost, tak co. Čištění plošného spoje elektrickým kartáčkem na zuby (vidíte, zase jsme u těch zubů) mě zaujalo asi ze všeho nejvíce. Na fotce máte možnost shlédnout pozoruhodnou třetí ruku, po domácku vyrobenou ze dřeva.

Testování a hodnocení
Po dokončení měl každý možnost si své zařízení otestovat a nastavit. Vybavením se skutečně nešetřilo, takže rozhodování poroty bylo maximálně objektivní. Hotový výrobek každý odevzdal pod svým číslem pokud možno v časovém limitu (kdo jej nestihl, ztratil body). Konstrukce se hodnotila hromadným porovnáváním všech stavebnic mezi sebou. Nejlepší dostaly 60 bodů a pak už šlo hodnocení jedině dolů.

Ke stránce technického zajištění mohu jedině pogratulovat. Poprvé jsem nebyl nucen vytahovat svou rozdvojku nebo střídat v sítí pájku s tavnou pistolí. Ke stavbě byl potřebný klid a pro kategorii M i dostatek místa. Na každého vycházely průměrně čtyři židle, tedy celý stůl byl odkládací plochou pracovního náčiní.

***

Rozhovor se soutěžícím kategorie M na téma: Názor na výrobky stavěné na soutěži
Stáhnout audio verzi (udělal jsem chybu ve střihu, do pátku dodám)

Normální text - respondent
Podtržený text - vítěz kategorie Ž2
Kursíva - redaktor

Radši bych viděl, kdyby se tady stavěly užitečnější výrobky. Například minulý rok v Hradci Králové jsem stavěl hlasový dávač, který jsem upotřebil ve svém koníčku. I pro ty nižší kategorie by se mohlo vymyslet něco užitečnějšího, byť jednoduchého.
A co si myslíš, že by pro ně bylo praktické? Protože ti malí mají rádi, když to svítí, bliká.. Ocení potom tu praktičnost?
No, v tom bude ten problém. já to beru z mého pohledu, co by se mohlo všeobecně hodit.
Když jsi byl ve věku kategorie do dvanácti let, k čemu jsi nejvíce prahnul? K praktickým zapojením? A co tehda pro tebe byla praktická věc?
No, to se mi právě líbilo, když to blikalo, houkalo.
A jsme u toho, co mladším soutěžícím dát ke stavbě. 

***

Zapracujete na příští rok víc?
Určitě.
NE.
Ne. Tady mistr republiky říká ne. Neusnout na vavřínech.. Co chystáš na příští rok?
Hmm
Už jsi něco stáhl?
Ani moc ne.
Takže něco vymýšlíš?
No něco vymýšlím.
A neprozradíš.
Ne.
Asi nějaký fajný nápad, který by ti někdo mohl ukradnout.
Já jsem přemýšlel, že bych dal tři konstrukce do jedné - na jeden plošňák
Takže integrace, Evropská Unie.
No..

***

Co se bude stavět na soutěži je vždy kámenem úrazu. Aby to nebylo stejné jako na jiných soutěžích, mělo nějaký praktický význam a navíc většinu účastníků nadchlo. Je nutno přiznat, že na okouzlující moderní stavebnice větších rozměrů zkrátka nejsou peníze, jak se ostatně dozvíte z rozhovoru s hlavním rozhodčím v příštím vydání seriálu. Jak říkám já - když už nic, tak alespoň nějakou památku ve formě výrobků si člověk doveze.

Příště: Výlet na Bouzov a rozhovor s Hlavním rozhodčím.Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 1,00 / Počet hlasů: 1]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 20.07.2006 10:15:17     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Tangerine] - Black Tangerine (malaBaruska@seznam.cz)
Titulek:
Zajimave, co se clovek noveho nedozvi. Ja treba jsem nejak vubec netusila, ze takove souteze existuji. Ono to bude asi tim, ze takove veci jdou tak nejak mimo mne:)
Jinak..Mas to velmi fajne napsane, dobre se mi to cetlo a proste..mne to zaujalo.

Komentář ze dne: 21.07.2006 12:14:54     Reagovat    Nový komentář
Autor: [Krtica] - Jana Vyležíková (krtica.N@seznam.cz)
Titulek:
Tak abychom někde začali... :-) Začínat větu obyčejným Ž1, Ž2 mi připadá dost humpolácké. Stačilo písnout " Kategorii Ž1, kterou tvořili mladší žáci...". Pak hned poblíž další věta: "Nachystala a dodala..." - Copak se nedá normálně napsat " Stavebnice pro soutěž připravila firma..."? Dál mne zaujal celkem svižný spád v popisu odstavce nazvaném "Co stavba obnáší". Jen jsem se ale od srdce zachechtala nad výrazem "Před startem disciplíny si všichni vytáhnou své vybavení." Jsem ženská která umí ocenit dvojsmyslné výrazy a sama je hodně používám. Tady do článku by se ovšem hodilo použít "Před startem disciplíny si všichni připravili své elektro nářadí." a tak to jde dál a dál... Víš, máš v tom šťávu a časem se zlepší i tvé vyjadřovací schopnosti. Držím palce. .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz