.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Květen  >>
PoÚtStČtSoNe
  1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31   

 .: Online
Stránku si právě čte 22 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

30. Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice 2007 - oficiální článek, data ke stažení

Histes - Elektrotechnika - 27. 05. 2007 - 8973 přečteníŽe opavská celostátní kola soutěže byla vždy něčím novátorská a překvapující už mnozí vedoucí kroužků a porotci pamatovali, přestože od poslední návštěvy Slezska uplynulo plných 12 let. Organizace jubilejního ročníku byla velikou výzvou a jak pořadatel František Lupač sám předpověděl, již tou poslední. „Příště to už můžete být vy," řekl po soutěži klukům ze svého kroužku, kteří měli na přípravě rovněž nemalý podíl.

Pátek, 18.5.2007

Mistrovství zahájila Česká hymna, po níž soutěžící zasedli do svých lavic a vyslyšeli překvapení, která se pro tuto soutěž chystají. Rozdělení soutěžních disciplín se od minulého roku nezměnilo. Odborný test, hodnocení dovezeného výrobku a soutěžního výrobku, který se staví na místě v zadaném čase. Některým jen přibylo na obavách, když se opavští pořadatelé pochlubili, že za pomocí sponzorů zajistili ne stavebnice, ale universální plošné spoje, na které budou muset postavit zařízení, ke kterému dokonce nedostanou ani schéma zapojení, ale pouze datasheety obvodů. Pouze žáci od 13 do 16  let stavěli stavebnici vyvinutou speciálně pro soutěž, která nebyla doposud nikde otištěna ani prodávána.


Fotografie ze zahájení soutěže, hovoří František Lupač - foto dodalo SVČ OPAVA

Dá se říci, že to, co z valné části rozhodne o vítězi, je odborný test. Teoretické znalosti jsou největším kamenem úrazu a kdo si najde chvíli i na četbu odborné elektrotechnické literatury a vyloženě nepájí stylem hodným pro spojování okapů, s největší pravděpodobností se umístí na prvních příčkách. Není se co divit, že před touto disciplínou panuje největší nervozita. Po ní se naopak soutěžící rozdělí  na skupiny:
1) těch veselých, kteří test zvládli
2) otrávených bijících se do hlavy, proč jsem udělal takové voloviny
3) možná nejsympatičtější útvar, a sice ti, kterým je to šumafuk a těší se na noční prohlídku Opavou.


Soutěžní disciplína Teoretické znalosti (odborný test) - foto dodalo SVČ OPAVA

Právě v tomto městě se konala první mimosoutěžní akce. Účastníci se seznámili s krátkou historií, která příliš zaujetí neskýtala, avšak všichni pozorně poslouchali. Fotoaparáty vyjmuté z pouzder a zář reflektorů naopak sklidila návštěva měnírny elektrického proudu z roku 1929, která byla až do konce 80. let využívána pro napájení tramvajové a trolejbusové dopravy. Dobře načasovaná návštěva zrekonstruované radniční věže Hláska nabídla pohled na město při zapadajícím slunci. Poté studenti „zapadli" do autobusu a nechali se zavést zpět do místa konání soutěže, autokempu Hradec nad Moravicí.

Návštěva měnírny - foto Richard Vacula


Sobota, 19.5.2007

Po vydatné snídani typické pro česká rekreační střediska (rohlík, marmeláda, máslo, salám) se soutěžící rozdělili na dvě skupiny. Jedna stavěla soutěžní výrobek, při čemž padlo několik hovorových výrazů, a druhá se vypravila sjíždět místní tok Moravici. Tady bylo důsledkem neúspěšného zacházení s pádlem převržení loďky nebo návštěva postranních keříčků. Potopena byla i naše oficiální fotografka, svůj aparát však naštěstí svěřila vedoucímu jednoho týmu, putujícímu po souši.

Sjíždění řeky se konalo na mistrovství poprvé a Středisku volného času Opava (dříve DDM) se povedlo jubilejní ročník skutečně ozvláštnit tak, že na něj určitě spousta mokrých námořníků nezapomene.


Sjíždění řeky Moravice - foto dodalo SVČ OPAVA

Odpoledne se skupiny prostřídaly. Opět se stavěly soutěžní výrobky a kdo měl zájem, mohl si prohlédnout vojenský vůz vybavený radioelektronikou. Skupina Ž1 (žáci do 12 let) stavěla stereofonní zesilovač 1,5W s integrovaným obvodem TBA820 na universální plošný spoj navržený ve společnosti Tipa a vyrobený v Semachu Valaššké Meziříčí. Obě tyto firmy, hlavní partneři soutěže, rovněž zajistily stavebnice pro kategorii Ž2 (žáci od 13 do 16 let), Funkční generátor od 0,2Hz do 200kHz s mikroprocesorovým měřičem frekvence. Ti nejstarší soutěžící z kategorie M (17 - 19 let) stavěli opět na universální spoj. Zadání bylo pouze ve formě textu - jak má zapojení fungovat a k tomu přibalené obvody s datasheety. Veškeré textové podklady dostaly poslední dvě kategorie den předem, aby měli soutěžící možnost si zapojení pečlivě prostudovat (jak pro kat. M, tak i Ž2 zaujímaly texty cca 16 stran A4) a věnovat potom s jistotou přidělený čas pečlivé stavbě.

Soutěžní výrobky Ž1 - foto Marta Zechová

Protože místní Červený a Bílý zámek v Hradci nad Moravicí byl uzavřen včetně přilehlých parků z důvodu natáčení filmu českoukrajinským filmovým štábem, večerní výlet byl nakonec nasměrován na jinou památku, Raduňský zámek. Paní průvodkyně pověděla „zajímavé historky z natáčení", neboť i zde se ještě den před naší návštěvou natáčelo. Některé možná víc než kdo je na tomto obrazu zajímalo to, jak dlouho potrvá vysychání rezervních zásob vody ve vlastních botách. I tak byla prohlídka jistě přínosem. Soutěžící se dozvěděli, že vystavený vysavač dekorující atmosféru pozdního Rakousko-Uherska i dnes splňuje platné normy a kvalitní hodiny jsou specifické odlišným ciferníkem, ačkoli u dalších časoměrů se stejnou známkou kvality průvodkyně jásala, že se dnes ještě nezasekly.

Po návratu byly jasné výsledky. Zbývalo jediné - sepsat diplomy a vyhlásit vítěze. Opět zde bylo pár odlišností od zaběhnutých tradic. Diplom dostal každý, ať už byl první či poslední. Stejně tak ceny. Sponzoři byli velice vstřícní a proto mohli pořadatelé nadělit opravdu každému. První tři měli pochopitelně dary zajímavější.

Závěrečné slovo patřilo hlavnímu rozhodčímu, Jaroslavu Winklerovi a ředitelce Střediska Volného času Opava, Jaroslavě Polákové.


Ing. Jaroslav Winkler vlevo, porota za stolem - foto Marta Zechová

 
Hovoří ředitelka SVČ OPAVA - foto Marta Zechová

Na prvních třech pozicích z každé kategorie se umístili soutěžící:

Kategorie Ž1
1. Michal Voříšek, Karlovarský kraj, 110 b.
2. Martin Vrlík, Olomoucký kraj, 97 b.
3. Petr Kuča, Moravskoslezský kraj, 95 b.


Michal Voříšek, 1. místo Ž1 - foto Marta Zechová

 


První tři soutěžící kategorie Ž1 - foto Marta Zechová

Kategorie Ž2
1. Martin Smolka, Moravskoslezský kraj, 114 b.
2. Jiří Truksa, Olomoucký kraj, 106 b.
3. Petr Bartoň, Královehradecký kraj, 104 b.

  

Martin Smolka, 1. místo Ž2 - foto Marta ZechováPrvní tři soutěžící kategorie Ž2 - foto Marta Zechová

 

Kategorie M
1. Tomáš Bordovský, Zlínský kraj, 114 b.
2. Richard Vacula, Moravskoslezský kraj, 107 b.
3. Martin Sedláček, Pardubický kraj, 105 b.


První tři soutěžící kategorie M - foto Marta Zechová

Umístění krajů
1. Moravskoslezský 323 b.
2. Olomoucký 303 b.
3. Pardubický 284 b.

 
Nejlepší kraj vybojoval tento dort - foto Marta Zechová

Neděle, 20.5.2007

Vše má svůj konec, i když - vesmír je prý nekonečný. A Právě v něm se všichni naposled nasnídali, dostali bagetu na cestu a nezbylo nic jiného, než říct sbohem a doufat, že příští rok zase. Že by ve Vyškově?


Snídaně - foto dodalo SVČ OPAVA

Mladí elektrotechnici měli možnost porovnat své síly v celostátním klání. První budou chtít místo za rok obhájit, ti hůře umístění se vypracovat výš. A starším, co se účastnili naposled, zbývá snad poděkování rodičům, že se mohli zúčastnit ještě toho jubilejního 30. ročníku a stát se alespoň na chvíli námořníky.

 

Sponzor a generální partner soutěže
TIPA, spol s r.o.
www.tipa.eu, http://stavebnice.tipa.eu

Generální sponzor soutěže
Semach Valašké Meziříčí, výrobce plošných spojů
www.semach.cz

Mediální partneři soutěže

Časopis Amatérské rádio - Praktická elektronika
www.aradio.cz

Studentský magazín Postřeh
v zastoupení oficiální fotografkou Martou Zechovou
www.postreh.com

 

Sponzoři

HW.cz, Hadex, Ben - technická literatura, FANDA elektronik, Elok Opava, PS electronic, Praktická elektronika, ČeMeBo, Jaroslav Douša - Elektronika JD&VD,  Formica, FK technics, Jablotron, Kupson, Emos, Osram, Pmec, Phobos, Ulmer, Štěrkovny Dolní Benešov, TESLA Blatná, TME Czech Republic.

 

Vyhlašovatel soutěže
Český radioklub Praha

 

**************************************************************************

 Ke stažení

Propozice (PDF)

Výsledková listina (XLS)

Test Ž1 (PDF)

Test Ž2 (PDF)

Test M (PDF)

Soutěžní výrobek Ž1 (PDF)

Soutěžní výrobek Ž2 (PDF)

Zadání pro stavbu soutěžního výrobku M (PDF) (datasheety CD4026 a CD4011 lze stáhnout např. na datasheetarchive.com)

Oficiální fotografie Marty Zechové (HTML)

Výběr fotek všech ostatních fotografů , které SVČ OPAVA stáhlo do svého počítače v průběhu soutěže (HTML)

 

**************************************************************************

 

Chcete se příští rok také zůčastnit této soutěže a nevíte, kde se dostavit na okresní kolo soutěže? Pište na flupac(zavinac)seznam.cz nebo se zeptejte přímo prostřednictvím komentáře u tohoto článku. 

 Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
Komentář ze dne: 27.05.2007 11:34:27     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - Harr (Harr@atlas.cz)
Titulek:
Přestože jsem měla možnost se seznámit s obsahem článku v neoficiální verzi už včera,s chutí jsem si jej dnes přečetla ve verzi oficiální.Domnívám se,že zmapování celé soutěže i její "zábavné" části je provedeno na vysoké úrovni a totéž mohu říci o fotodokumentaci Marty Zechové.

Komentář ze dne: 27.05.2007 11:35:23     Reagovat    Nový komentář
Autor: neregistrovaný - WhiteShadow (wwhiteshadow@centrum.cz)
Titulek:
Napsáno je to čtivě a doprovodné fota byly vybrány svědomitě. Musím říct, že mě zaujala organizace celé akce a myslím, že je to činnost záslužná.
Gratuluju Ríšovi k získání čestného 2. místa.

Komentář ze dne: 28.05.2007 11:17:11     Reagovat    Nový komentář
Autor: [rohoz] - rohoz
Titulek:
I když mám jen vzdálenou představu, co to je elektrotechnika, tuto akci i její propagaci moc a moc oceňuji, zvláště, je-li pro děti .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz