.: Rubriky
plus 1) Poezie a próza
plus 2) Hudba
plus 3) Galerie
mínus 4) Film
mínus 5) Divadlo
plus 6) Věda a technika
plus 7) Mozaika (ostatní)
plus 8) Projekty POSTŘEHU

 .: Chci...

 .: Free MP3 album!
Vinylová budoucnost 2008 Vinylová budoucnost 2007

 .: Články podle data
<<  Červenec  >>
PoÚtStČtSoNe
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31     

 .: Online
Stránku si právě čte 15 lidí.
 .: Informace
magazín Postřeh
ISSN 1803-5639
Národní knihovna ČR:
001686222
TOP 15, Fotogalerie

 .: Login

Jméno (přezdívka)
Heslo


Registrace nového čtenáře

Mistrovství ČR dětí a mládeže v radioelektronice 2006 - Rozhovor s hlavním rozhodčím, Bez výletu ani ránu

Histes - Elektrotechnika - 07. 09. 2006 - 3364 přečtení

mcrol2006_050_maly.jpgPředposlední článek ze série o MČR dětí a mládeže v radioelektronice. Přiblížíme Vám názor na chod soutěže hlavního rozhodčího, OK2LF.

Rozhovor s hlavním rozhodčím, Františkem Lupačem (OK2LF).

Máte možnost sledovat vývoj soutěže již po několik let. Jak se mění například úroveň, vědomosti účastníků?

Já už jsem to v podstatě říkal v té úvodní řeči. Vědomosti samozřejmě rostou, jinak by to nemohlo být, to bychom zmrzli - ale nejsou dopracovány. Vy mladí nejdete podle mě do hloubky. Vědomosti je potřeba prohlubovat a udržovat. Naopak u prvních tří kategorie do 19 let, kteří jdou hodně do hloubky, jsem spokojen.

Na které ze soutěží se Vám líbilo nejvíce?

Kvalitními soutěžemi je samozřejmě opředen Hradec Králové, stejně tak dobré dělají i místní pořadatelé v Olomouci a i v Českých Budějovicích a Plzni bylo pěkně. Ti co dělají tyto soutěže pravidelně, tedy Olomouc a Hradec Králové, vyzvedávají úroveň třeba až na tu letošní, kde se nám to líbilo. 

Jaký měla soutěž vývoj po rozdělení federace? Klesla konkurence?

Já si myslím, že se nedá mluvit o tom, že by klesla, ale na Slovensku ji od té doby nedělají vůbec. My v tom pokračujeme. A protože s panem Winklerem dlouhá léta se na tom podílím i já, bude snad pro příští jubilejní 30. ročník vybrána Opava.

Pořádala již někdy Opava Mistrovství republiky?

 Dvakrát jsme měli. Dnes už otci a vedoucí vzpomínají na tyto soutěže jako na nejvydařenější, nevím, zda-li to bylo prohnáním Opávií, výrobcem cukrovinek a donesli si toho tolik, že jim nebylo dobře ještě následující týden.

Jak je to s financováním soutěže?

Ta částka rok od roku klesá, nebo jinak, neklesá. Standardně dostáváme 50 000,- , což samozřejmě na to, aby z každého kraje soutěžilo šestičlenné družstvo, nestačí - krajů přibylo, redukce na tři je nám k lítosti. Na druhou stranu, když se dívám na výsledek dnešní kvality soutěže, kde mnozí, zejména z těch nižších kategorií nepřinesli kvalitní výrobek, nebyl doplněn řádnou obálkou, která ho taky prodává, tak si musím v duchu říct, že to rozšiřování ze tří na šest závodníků by bylo zbytečné. Nicméně víc peněz nedostaneme, protože ten hlavní sponzor, to je Sazka, nedává. Jde o to, aby se v každém kraji udělalo jedno zodpovědné družstvo a v tom kraji se tomu věnovalo dejme tomu 30 až 40 lidí a z těch se vybere. Jde o to, aby vzbudili na ostatních krajích a dělali to kvalitně. Ne na poslední chvíli, jako tomu bylo letos v Brně, kdy sestavovali družstvo půl dne před soutěží.

Není problémem neznámost soutěže? Bránu do ní otevírají informované radiokluby, elektro kroužky a je to uzavřená skupina lidí...

Ta medializace zase začíná u toho, kdo to sponzoruje, financuje, čili Český radioklub (ČRK) ve spolupráci s ministerstvem školství, ČRK dostává ty peníze, jak už jsem podotkl ze Sazky. Ale to je jedno, medializace znamená pracovat s těmi dětmi. Ten kdo s nimi bude dělat a bude mít nějaké výsledky na okrese, na kraji, kdo bude mít kolem sebe lidi - deset, dvacet - a bude se o něm vědět, k materiálu a penězům od sponzorů určitě přijde. Je to jen otázka "chtít".

Snad medializaci pomůže tento rozhovor. Děkuji.

Nemáš zač.

***

Výlet

Když něco pořádá Olomouc, pak nesmí chybět Bouzov. Ti, kteří zažili prohlídku hradu na loňském elektrotechnickém soustředění, zavětřili vzpomínku na Vraťovo vystoupení, které nabralo grády už při obutí rozdílných papučků - červeného a modrého. V pravou chvíli potrhlého vedoucího jsme bohužel tentokrát neměli. Z nádvoří odstranili lavičku, nebylo ani kde při prohlídce posvačit. Ale jedno podstatné bylo řečeno:
"Když se čistila tato studna, byla z ní vyzdvižena spousta věcí. Mezi nimi také zubní protéza."

Před hradem se prodávaly nanuky. Ale ne ledajaké. Byly to - pravé mražené z opavských Slezských mrazíren - a mezi nimi můj oblíbený, Kuba. Vytřepal jsem poslední padesátníky a na otázku: "To jsou padesátníky?" jsem odpověděl: "Dvacetníky už neplatí." A když ji miluješ není co řešit, ani to, že Kofolu už nestáčejí v chemičce, ale krnovští Řeci. Napil som sa a zjistil, že svět má stále smysl.

 Pro ohodnocení článku musíte být registrovaným čtenářem  [Akt. známka: 0 / Počet hlasů: 0]

 
Informační e-mail Upozornit emailem     Vytisknout článek Vytisknout článek

Komentáře na Facebooku:

Komentáře na Postřehu:
K tomtu článku nebyl doposud přiřazen žádný komentář!    Přidej komentář

  .: Služby & akce PT
 

 

(c) Postřeh team 2001 - 2009        postaveno na českém opensource redakčním systému phpRS

 

şehirler arası nakliyat şehirler arasi nakliyat ücretleri

fotografie

|

grafika

|

hudba

|

literatura

|

umění

|

galerie

|

poezie

|

gramodeska

|

ars polyri

|

věda

|

elektro

|

technika

|

radio

|

bastlení

|

konstrukce

|

schémata

optimalizace PageRank.cz